Művelődés

Szenttamas.rs

NEMZETKÖZI BETLEHEMES TALÁLKOZÓ VOLT DEBRECENBEN

              Betlehemes csoportok felvonulásával kezdődött  2013. december 13-án Debrecenben a háromnapos Nemzetközi Betlehemes Találkozó, amely az idén 23. alkalommal került megrendezésre. Az idei találkozó szervezésekor az UNESCO kritériumait is figyelembe vették, mert a szervezők szeretnék, ha az esemény felkerülne az ENSZ-nek a világ szellemi kulturális örökségét tartalmazó listájára. A találkozót 1991 óta rendezik meg Magyarországon, Debrecen pedig 2006 óta ad otthont a szakrális és népi hagyományokat megidéző eseménynek. A szervezők ezúttal is olyan autentikus felnőtt, gyermek, valamint olyan báb, színjátszó, vagy egyházi csoportokat hívtak meg, akik a népi hagyományok alapján dolgoznak, s az elmúlt évtizedekben már megfordultak a találkozón, illetve megfelelnek a kiválasztás szakmai szempontjainak. A város főterén zajló megnyitóra a Kárpát-medence öt országának 23 településéről vonult fel egy-egy csoport. A megnyitót követően két csoport mutatta be játékát az adventi színpadon, majd 18 órától az eddigi két étizedes Nemzetközi Betlehemes Találkozók fotóanyagaiból készült vándorkiállítást tekinthették meg az érdeklődők. December 14-én, szombaton a DMK Belvárosi Közösségi Házában, a Pódiumteremben 9 órától vette kezdetét a résztvevő betlehemes csoportok egész napos bemutatkozása. Az ebédszünet ideje alatt a szervezők egy szakmai tanácskozást is beiktattak, amelyen a betlehemes találkozó UNESCO Szellemi Kulturális Örökség jegyzékébe történő jelölésének alapvető kérdéseiről volt szó. A találkozó ideje alatt  a csoportok 15 különböző debreceni és Debrecen környéki helyszínen léptek fel, különböző közösségi színtereken: a DMK közösségi házaiban, templomokban, kórházban, könyvtárban, illetve a Fórumban.

Az Az angyali vigasság mondói

– Ez a nyolcadik alkalom, hogy összejöttek Debrecenben a betlehemes csoportok – nyilatkozta hírportálunknak Gyöngy Péter, szervező. – Az idei találkozó lényege, hogy ez az első alkalom, amikor olyan szempont alapján választjuk ki a csoportokat, amelyek kifejezetten jövőbemutatók. Tavaly indult el a Nemzetközi Betlehemes Találkozó szellemi és kulturális örökség nemzeti jegyzékre jelölésének folyamata, és ennek részeként meg kellett határozni azokat a szempontokat, amelyek alapján kiválogatjuk a csoportokat. Itt természetesen a jelölés szempontjai a meghatározóak. Ezt szem előtt tartva választott ki az idei találkozóra szakmai bizottságunk 23 csoportot, akik a Kárpát-medence magyarlakta területeiről és az egész ország területéről érkeztek Debrecenbe. Mintegy 300 résztvevő jött el, ami érzésem szerint egy olyan ünnep, amelynek a hatása nem csak kárpát-medencei jelentőségű.
A találkozó mintegy 300 résztvevője  között ott volt a 17 tagú szenttamási csoport is, akik a tavaly már Győrben bemutatott  Szenttamási betlehemest és Az angyali vigasságot vitték Magyarországra. A gyerekeket a másfél hónapon át zajló próbákon Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs készítette fel.
 – Sajnos, útközben elromlott a busz, így a csoport  lekéste az első fellépést, amelyet pénteken délután kellett volna megtartani a Csapókerti Közösségi Házban – mondta többek között portálunknak adott nyilatkozatában Forgács Ibolya, a Hagyományápolók Klubjának tagja és a szenttamási csoport vezetője. – Mindennek ellenére időben odaértünk a Kossuth téren zajló megnyitóra, ahol  két csoport azonnal fellépett, a Református Nagytemplom előtti téren pedig néptáncot és népzenét, sőt Luca nap lévén, boszorkánypatkolást is láthatott az összegyűlt mintegy száz érdeklődő. Másnap délelőtt 11 órakor volt a fellépésünk a DMK színpadán, ami kitűnően sikerült. Ezt követően mi csoportvezetők ott voltunk a délutáni szakmai tanácskozáson, amit személy szerint nagyra értékelek, mivel szorosan kapcsolódott magához a hagyományos gyűjtéshez és bemutatáshoz. Később sikerül beszélnem a találkozó létrehozójával, dr. Tömöry Mártával, aki szerint kiváló volt a bemutatott Szenttamási betlehemes, és aki elmondta, hogy szerinte, ha továbbra is gyerekek játsszák, a darab ilyen formában még legalább 50 évig megmarad. A szakember megjegyezte azt is, hogy észrevehető volt, hogy a gyerekek már járták az utcákat, házról házra járva vitték a betlehemet, ugyanis hangosan, tisztán és jól begyakorolt mondatokkal és mozdulatokkal léptek fel a debreceni színpadon, és erre külön büszkék lehetünk – mondta Forgács Ibolya.

Paraczky László